Przejdź do treści

Jak zaplanować spływ kajakowy?

spływy kajakowe

Spływy kajakowe stają się coraz popularniejsze, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Na kajakach można się świetnie bawić, ćwiczyć mięśnie i poprawiać ogólną kondycję, a także podziwiać piękne widoki. Kajakami można pływać po rzekach i jeziorach, wybierać się na długie i krótkie trasy. Jak zaplanować pierwszy spływ kajakowy tak by się nie przeforsować, a jednocześnie by miło spędzić czas na tyle, by od razu planować kolejny wyjazd?

Krótkie spływy kajakowe

spływy kajakowe Idealne na początek będą jednodniowe spływy kajakowe na Podlasiu. Krótki spływ pozwoli na rozeznanie się w tematyce kajakarstwa, sprawdzenie czy to coś dla nas, odbycia małej wyprawy. Jednodniowy spływ zazwyczaj trwa nie więcej niż kilka godzin, to znaczy wyprawa zaczyna się rano i kończy popołudniu. W międzyczasie są przerwy na postój oraz jedna przerwa na obiad. Pierwszy spływ powinien odbywać się na spokojnym jeziorze lub rzece, nie na rwącym górskim potoku. Dzięki temu każdy z uczestników może spokojnie płynąć we własnym tempie, nauczyć się wiosłować, a nie musi się martwić o to, że potok go zniesie za daleko albo że na skałach wywróci się jego kajak. Kolejna kwestia to wybór kajaka. Lepsze będą zdecydowanie te dwuosobowe. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo, ale także o siłę. We dwójkę łatwiej jest wiosłować, trzeba tylko złapać rytm. Dodatkowo taki kajak jest większy i cięższy, a więc bardziej stabilny i mniej podatny na wywrócenie się. Dwójce osób łatwiej byłoby tez zwodować kajak czy go wyciągnąć na brzeg.

spływy kajakowe Poza tym, często można pływać także z instruktorami czy przewodnikami, którzy w razie czego zawsze nam pomogą. Kolejna kwestia to dobre przygotowanie się do spływu. Warto jest wcześniej chociaż trochę potrenować, tak by mieć w miarę dobrą kondycję. Szczególnie ważne są mięśnie rąk, im silniejsze tym łatwiej nam będzie wiosłować. Na pewno nawet krótki spływ kajakowy potrafi dać się we znaki, zatem bez żadnego przygotowania, osoby bez żadnej kondycji nie powinny od razu wskakiwać do kajaku. Przed wyprawą koniecznie trzeba także sprawdzić pogodę. Nikt raczej nie będzie chciał pływać w deszczu czy przy silnym wietrze. Słoneczna, ciepła pogoda zawsze jest najbardziej odpowiednia.

Wyprawa na kajaki to będzie na pewno fantastyczna przygoda. Spływy na Podlasiu na pewno są polecane dla amatorów, choć i zaawansowani kajakarze z pewnością znajdą dobrą trasę dla siebie. Przed wyjazdem warto jest nieco potrenować, popracować nad kondycją, żeby łatwiej było nam wiosłować. Również wielkość kajaków, towarzystwo, czy nawet pogoda mają znaczenie na wyprawie.