Przejdź do treści

Jak wybrać damskiego Krossa dla kobiety?

kross trans 9.0

Jeśli myślimy, że każdej kobiecie będzie odpowiadał rower z kwiatowym wzorem na różowej ramie i fikuśnym koszyczkiem, założonym na kierownicę, to jesteśmy w wielkim błędzie. Na szczęście producenci mają świadomość tego, że rowerzystka nie zawsze mknie w zwiewnej sukience wyłącznie po miejskich uliczkach, bowiem oferta rowerów damskich jest bardzo zróżnicowana i każda może dopasować jednoślad do swoich potrzeb.

Kross z aluminiową ramą

kross trans 9.0Zanim jednak dokonamy decyzji na podstawie preferowanego stylu jazdy, powinnyśmy dokonać wyboru na rozmiaru roweru na podstawie długości naszych nóg. Aby tego dokonać, niezbędne jest uprzednie zmierzenie swojej nogi po wewnętrznej stronie od krocza aż do śródstopia. Dopasowywanie roweru ze względu na wysokość to mit, który dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn i dzieci, bowiem dwie osoby o tym samym wzroście mogą mieć zupełnie różne długości nóg, a to właśnie ten pomiar ma kluczowe znaczenie w doborze właściwej długości ramy rowerowej. Jeśli wybierzemy wariant ze zbyt wysoką ramą, wówczas niemożliwe będzie swobodne oparcie stóp o podłoże podczas postoju, a także będziemy miały problem podczas wsiadania i zsiadania. Z kolei za niska rama sprawi, że kolana będą za wysoko, a stopy dotykać będą podczas jazdy przednich kół.

kross trans 9.0Aby dokonać właściwego wyboru, musimy pomnożyć wynik pomiaru nogi przez odpowiedni czynnik, zależny od typu preferowanego przez kobietę roweru. No właśnie, rower dla kobiety to nie tylko miejska damka. Dla miłośniczek zdecydowanie dłuższych tras w zróżnicowanych warunkach lepiej sprawdzi się model trekkingowy, na przykład damski Kross Trans 9.0, którego niezaprzeczalną zaletą jest aluminiowa rama, zapewniająca nie tylko stabilność, ale również lekkość. Wspomniany model waży tylko 16,7 kilograma, zatem nie będzie problemu z ewentualnym przeniesieniem go w momencie napotkania przeszkody podczas leśnych wypraw. W stałym wyposażeniu mamy błotnik i bagażnik, niezbędne w przypadku rowerów turystycznych, bowiem te elementy pozwalają na zabranie niezbędnego podczas każdej wyprawy bagażu. W przypadku wyboru roweru trekkingowego, rozmiar ramy obliczamy, mnożąc długość nogi przez 0,63.

Jeśli producent podaje rozmiar ramy w calach, wówczas otrzymany wynik należy podzielić przez 2,54. Czasem zdarza się, że otrzymana liczba znajduje się na styku dwóch rozmiarów rowerowych. Wtedy jedynym wyjściem jest udanie się do stacjonarnego sklepu rowerowego i spróbowanie jazdy zarówno na jednym, jak i na drugim rozmiarze, by dokonać wyboru najlepiej spełniającego nasze oczekiwania.