Przejdź do treści

Jaki scyzoryk sprawdzi się dla górskich turystów?

scyzoryki szwajcarskie

Wyprawa w góry nie jest zarezerwowana tylko dla zawodowych wspinaczy. Jeśli jesteśmy miłośnikami ekstremalnych przeżyć, kochamy wędrówki po szlakach i widoki roztaczające się podczas zdobywania szczytu, a także chcielibyśmy spróbować swoich sił w surowych warunkach survivalu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką wyprawę zorganizować.

Specjalne scyzoryki turystyczne

scyzoryki szwajcarskie Wyjście w własnej dobrze nam znanej strefy komfortu i sprawdzenie się w niełatwych warunkach kusi coraz więcej osób. Zanim jednak wybierzemy się w teren, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie i niezbędny sprzęt, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Podstawę stanowi odpowiednia odzież, zwłaszcza jeśli atakujemy szlaki w sezonie zimowym. Wówczas nie tylko swoboda ruchów i wygoda, ale również utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała ma ogromne znaczenie, bowiem zbyt lekkie ubranie może spowodować przynajmniej wychłodzenie lub niebezpieczne dla życia odmrożenia. W chłodniejszych miesiącach niezbędne będzie również bielizna termiczna, aby chronić najbardziej strategiczne miejsca naszego ciała. Latem z kolei odzież musi zapewniać swobodny przepływ powietrza (pamiętajmy, że na survivalu mamy ograniczony dostęp do prysznica), ale jeśli nasza wyprawa prowadzi przez las, wówczas powinniśmy zabezpieczyć się przed przed kleszczami za pomocą długich nogawek i rękawów.

scyzoryki szwajcarskie Choć pogryzienie przez te roztocza nie musi oznaczać końca wyprawy, to jednak czas ma kluczowe znaczenie podczas ukąszenia i warto pozbyć się pasożyta jak najszybciej, dlatego warto przygotować się i na taką okoliczność. Rozwiązaniem mogą być specjalne scyzoryki szwajcarskie dla turystów, wyposażone w specjalne szczypce do usuwania kleszczy z ciała. Nóż jest bowiem niezbędnym wyposażeniem tego typu wyprawy. Oprócz wspomnianej już pierwszej pomocy, z pewnością gadżet ten odegra kluczową rolę w budowaniu schronienia, pokonaniu przeszkody czy możliwości spożycia posiłku. Przy wyborze odpowiedniego modelu nie tylko jego wyposażenie i dostępne funkcje maja ogromne znaczenie, ale również materiały, jakich użyto przy produkcji. Ostrze powinno być wykonane ze stali nierdzewnej, a rękojeść musi być wygodna i dobrze wyprofilowana, by stabilnie trzymać ją w dłoni.

Nie zapominajmy także o śpiworze i namiocie, zwłaszcza podczas zimowej wyprawy, a także o odpowiednim plecaku, który nie tylko pomieści wszystkie niezbędne rzeczy, ale także odpowiednio je zorganizuje, by w razie potrzeby najważniejsze przedmioty były pod ręką, a nie na dnia plecaka. Bardzo ważne są także właściwe szelki i system mocowania plecaka na ciele w taki sposób, by nie obciążać nadmiernie kręgosłupa podczas wielogodzinnych wędrówek.