Przejdź do treści

Wędkowanie na pełnym morzu – niezapomniane emocje

wędkarstwo morskie

Wędkarstwem hobbystycznie para się wielu Polaków, wyszukując najróżniejszych miejsc, w których mogliby zarzucić spławik i obserwować go godzinami. Niektórzy robią to dla sportu, inni zabierają swoją zdobycz do domu, ciesząc się udanym połowem. W każdym z tych przypadków jest to jednak w pełni satysfakcjonujący sport, do którego pasja często przechodzi z ojca na syna.

Wędkarstwo to także sport

wędkarstwo morskieJest to niezwykle zbliżające hobby polecane wszystkim tym, którzy chcą zacieśnić więzy rodzinne lub przyjacielskie z bliskimi nam osobami. Bardzo ciekawą przy tym propozycją są rejsy na pełne morze, gdzie bez przeszkód, nawet nie posiadając karty rybackiej, możemy do woli polować na rybkę. Nie da się jednak tego porównać do wędkarstwa śródlądowego, stojąc na stabilnym gruncie nie doświadczymy takich emocji, nie odczujemy przypływu adrenaliny i prawdziwego uroku tego hobby. Dopiero czując ten specyficzny zapach, tracąc z pola widzenia ląd jesteśmy w stanie poczuć prawdziwą ekscytację. W praktyce nasza wyprawa zostanie dostosowana do odbywającego się akurat sezonu. Trzeba również pamiętać, że obowiązują nas również sezony ochronne na konkretne gatunki ryb, gdzie ze względu na ich okres godowy powinniśmy zupełnie ograniczyć nasze działania. Organizator rejsu zawsze powinien mieć świadomość tego, na jakie gatunki osoby wynajmujące od niego kuter mogą zarzucać swoje wędki.

wędkarstwo morskieWędkarstwo morskie jest również sportem, w którym należy jednak uważać, by restrykcyjnie przestrzegać nałożonych na rybaków-amatorów limitów ilościowych opisanych w odpowiednich regulaminach. Są one niezwykle istotne ze względu na zapewnienie gatunkom możliwości przetrwania – zbyt intensywne połowy, do których można by łatwo dopuścić bez odpowiednich regulacji, byłyby zarazem skazaniem popularnych gatunków ryb, jak dorsz czy łosoś, na wyginięcie. By wybrać się na taki rejs trzeba, rzecz jasna, zarezerwować sobie praktycznie cały dzień – trwają one bowiem od sześciu do nawet dwunastu godzin. Niezwykle istotnym jest, by zabrać ze sobą zarówno swój sprzęt, jak i odpowiednie przynęty. Czasami są one w cenie rejsu, lecz jeżeli posiadamy swoje wędki nie ma powodu przepłacać. Jest to z pewnością atrakcja, która na bardzo długo pozostanie nam w pamięci.

Każdy zapalony wędkarz marzy o połowach na pełnym morzu. Jest to ponadto bardzo integrująca rozrywka i niewymagająca praktycznie żadnego doświadczenia. Wynająć łódź może praktycznie każdy, jak i każdy może wybrać się na taki rejs. Wrażenia będą z pewnością duże, a co za tym idzie – będzie to źródło wspaniałych wspomnień.